Ana içeriğe atla

PROGRAM HAKKINDA

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerine İngiliz Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat ve Kültür Çalışmalarını klasik okumaların ötesine taşıyarak son dönem akademik araştırmalar ışığında sentezleyen zengin bir lisans programı sunar.

Bölümümüz, üniversitemizin kuruluş vizyonu gereği disiplinler arası çalışmalara ve araştırma odaklı bir eğitime önem verir; bu doğrultuda lisans programımızda “Dünya Tarihi,” “Sömürgecilik Araştırmaları,” “Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi,” “Edebiyat ve Film,” “Çeviri,” “Dilbilim,” “Eleştirel Düşünme” ve “Kültür Çalışmaları” ile “Araştırma Yöntemleri” dersleri yer almaktadır. Üniversitemizin yabancı dil edinim ilkesi ile uyumlu olarak, öğrencilerimiz öğrenim süreleri boyunca geniş bir yelpazeden ikinci bir yabancı dil dersi seçer ve bu dilde yetkinleşir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğrencilerine bölüm içi derslerin yanı sıra müfredat dışı öğrenme imkânları sunarak onların entelektüel ve akademik olarak gelişmelerini sağlar. Bu sayede hem genç araştırmacılar hem de iş dünyasına hazır mezunlar vermeyi hedefler.

 

Farkımız

Zengin İçerik:Bölümümüz, her döneme farklı yaklaşımlar getiren bir eğitim anlayışı benimseyerek öğrencilerimize edebiyat ve kültür çalışmaları odaklı geniş bir perspektif sunar. 

Araştırma alanları: Bölümümüz, öğrencilerine disiplinler arası öğrenim sunma misyonuna sahiptir. Bölüm içi seçmeli dersler öğrencilerin özellikle İngiliz Edebiyatı, Kültür Çalışmaları, Çeviri ve Dilbilim alanlarında uzmanlaşmalarına yardımcı olacak şekilde çeşitlendirilmiştir.

Araştırma Odaklı Eğitim:Üniversitemizin vizyonu gereği bölümümüz öğrencilerimize bilimsel araştırma temelli nitelikli bir eğitim anlayışı sunar ve kendi ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlar. 

Seçmeli Yabancı Diller: Üniversitemiz öğrencilerimize Çince, Japonca, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Arapça, Farsça, Ermenice ve Rusça gibi farklı dilleri ileri seviyede öğrenme imkânı sunar. 

Çift Diploma İmkânı: Bölümümüz öğrencileri, analitik ve eleştirel becerilerini ilerletmek ve ilgi alanlarını profesyonel olarak geliştirmek için Üniversitemiz bünyesindeki diğer bölümlerde Yan Dal yapma imkânına sahiptir. Gerekli şartları sağlayan öğrencilerimiz, farklı bir lisans programının belirli derslerini başarıyla tamamlayarak Yan Dal Sertifikası alabilirler.