Ana içeriğe atla

Bu program, lisansüstü eğitim vererek araştırma odaklı bir yaklaşımla İngiliz edebiyatı ve kültürü alanında nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu çerçevede, programımız karşılaştırmalı edebiyat, eleştiri ve edebiyat kuramları ve kültür çalışmaları alanlarını kapsamaktadır. Programın amacı edebiyat metinlerini ve kültürel süreçleri yorumlayabilen, uluslararası literatür ve araştırma yöntemlerine hakim, alanlarında özgün araştırma yapmak için gerekli bilgi ve becerileri kazanmış ve alanlarının gelişmesine katkıda bulunabilecek akademisyenler, araştırmacılar ve uzmanlar yetiştirmektir. Bu nedenle programda açılan dersler öğrencilerin İngiliz edebiyatının çeşitli dönemlerinde yazılmış farklı edebi türlerini kuramsal, toplumsal, tarihsel ve kültürel bağlamda inceleyebilecek ve küreselleşen dünyamızın gereksinimlerini karşılayabilen disiplinlerarası bir bakış açısı geliştirebilmelerini sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

Mezunlarımız, akademisyenliğin yanısıra çevirmenlik, yazarlık, editörlük gibi mesleklerde ve turizm sektörü, bankalar ve medya kuruluşları gibi kültür ve edebiyat bilgisi gerektiren sektörlerde çalışabilirler. Akademik kurumlardaki mesleklere ek olarak, çeşitli kamu ve özel kuruluşlar ile Bakanlıkların dış ilişkiler ve Avrupa Birliği ile ilgili bölümlerinde görev yapabilmektedirler.

Yüksek Lisans ders müfredatına buradan ulaşabilirsiniz.

Bölümümüzün detaylı Yüksek Lisans Programı Bologna Paketi için lütfen tıklayınız.

Başvuru koşulları için lütfen tıklayınız.

Daha ayrıntılı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz: ide@asbu.edu.tr